Sevgide Engel Yok!

11.Şubat.2019 DÜGÜN FOTOĞRAFÇILIĞI,

 İnsanlar tarafından ortaya konan bu davranışlardan bir tanesi de engelli evliliklerine karşı gösteriliyor. Bildiğiniz gibi ülkemizde yaşamakta olan birçok engelli kardeşimiz var ve tabi ki onların da evlenmeye hakkı var. Toplumda yer alan bazı zihniyetler, engellilerin başka insanlar ile evlenmesini doğru bulmuyor. Hatta bazı kesimlerde bu durum oldukça yanlış bir davranış olarak kabul ediliyor.

Engelli olmak nedir bilemezsiniz. Ne siz bu durumu bilebilirsiniz ne de ben. Şimdi isterseniz biraz düşünelim. Önümüze gelen iki adet teklif var ve bir tanesini seçmek zorundayız. Teklif şu şekilde.. Dünyaları satın alacak kadar paranız olacak ve bu parayı istediğiniz gibi harcayacak, aynı zamanda hayatınız boyunca bir daha herhangi bir işte çalışmak zorunda kalmayacak ve çok rahat bir hayat süreceksiniz. Tek bir şartla.. Bunun karşılığında sizden gözleriniz alınacak ve bir daha bu dünyayı göremeyeceksiniz. Siz hangisini tercih edersiniz? Dünyalar kadar paranız olsa bile, sokakta dolaşan köpeği, pencereden görünen evleri, gök yüzünde kuşları,  göremedikten sonra tüm bu paranın ne anlamı kaldı?

Gördüğünüz gibi dünyalar kadar para ile gözlerimizi değişmiyoruz.. Peki ya doğuştan görme kusuru ile dünyaya gelen kişiler hakkında ne söylemek istersiniz? Bi dünyanın hiçbir yerini görememiş, sevdiklerine şöyle bir yakından bakamamış, hiç kimse onlara gözlerinin içinin güldüğünü söylememiş.. Şimdi de en başta bahsetmiş olduğumuz konuya geri dönüş yapalım. Ülkemizde yaşamakta olan engelli kardeşlerimiz mutlu bir hayat sürmeyi sizce de fazlasıyla haketmiyor mu? Bana soracak olursanız onlar, bizden çok daha mutlu bir hayata sahip olmayı hakediyor. Engellilerin yapmış oldukları evlilikleri yanlış bulan insanlar, bahsetmiş olduğum konuları şöyle bir düşünsün.. Bırakın da bari evlenip yuvalarını kursunlar. Toplumdaki bu önyargılar ne zaman biter? Ne zaman engelli kardeşlerimizin yapmış olduğu evlilikler normal karşılanmaya başlar bilinmez ama bunun en kısa zamanda gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ülkemizde herkesin huzur ve barış içinde yaşamasına büyük oranda yardımcı olmak istiyorsanız siz de engelli kardeşlerimize yardımcı olun ve onların mutlu bir hayat geçirmesi için elinizden gelen her şeyi yapın. Onların yaşamış olduğu durumları anlamaya çalışın.. Yani empati yapın ve hissettiklerini anlayın. Sonra siz de göreceksiniz ki engelli vatandaşlarımızın bizim yapmış olduğumuz her şeyi yapmaya hakkı var. Yapılan bu evlilikler sayesinde insanlar çok daha mutlu bir hayata başlıyor. Evlenen engelli kişiler, kendilerinde olan eksiklikleri karşısındaki kişiler ile büyük oranda kapatıyorlardır. Onların tercih etmiş olduğu bu hayatı bozmaya çalışmak niye?

Siz de böyle bir düşünceye sahipseniz lütfen en kısa zamanda bu düşünceyi değiştirin ve engelli insanların  evlenmesinin doğru olmadığı görüşünü şöyle bir kenara bırakın. Kaldı ki ülkemizde yaşanan ve eleştiriye maruz kalması gereken birçok farklı olay yaşanıyor. Sadece engelli kardeşlerimizin yapmış olduğu evlilikleri eleştirmek oldukça yersiz bir durum. Siz de bu önyargıları artık parçalayın ve onların mutlu olmasına izin verin. Evlilik yapmış olan engelliler kendilerinde bulunan kusuru büyük oranda kapatır. Bu bütünü, eleştirmek yerine bu bütünün bozulmasına engel olmaya çalışmak çok daha mantıklı ve doğru bir karar olacaktır.

Bugün sizlerle birlikte engelli kardeşlerimizin evlilikleri hakkında yapılan yanlış eleştirilerden arınmamız gerektiği konusuna değindik. Çok daha huzurlu bir topluma sahip olmak istiyorsak bu önyargıları bir kenara bırakmalı ve çevremizdeki her şeye saygı duymamız gerekiyor..
Sevgide Engel Yok Onlarda Sevebilir Bu Yanlış Değil.