BELGESEL DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI NEDİR?

11.Şubat.2019 DÜGÜN FOTOĞRAFÇILIĞI,


Nedir bu belgesel düğün fotoğrafçılığı? Bilmeyenler için anlatalım 
 

Belgesel düğün fotoğrafçılığı düğün gününüzün tüm anılarını fotoğraflar ile ölümsüzleştirip hikayeleştirmeye denir. O günün en önemli anlarını, hüzünleri, mutlulukları bulunduğu anların içinde saklı olan duyguları yakalayıp çektiği karelere yansıtabilmelidir.

 

“Stüdyo yerine dış mekanlarda yapılan 1-2 saatlik albüm çekimleri ile belgesel düğün (hikaye tarzı) fotoğrafçılığını karıştırmamak gerekir.”

Belgesel çekimleri tüm gün olarak kurgulanır, gelin ve damadın o gün için hazırlanmaya başladığı erken saatlerden itibari ile başlar. Bir fotoğrafçı gelinimizi takip edip kuaför hazırlıklarını fotoğraflarken diğer bir fotoğrafçı arkadaşımız da damadımızın hazırlıklarını fotoğraflar. Bu esna da detay çekimlerin yani, ayakkabı, kol düğmeleri, çiçek v.b gibi önemli detaylar çekilir. Burada ki tatlı heyecanlar, koşuşturmacalar ile eğlencelik ve duygusal kareler yakalamak mümkün. Hazırlık aşamaları bittikten sonra, düğün günü planına göre birlikte belirlenmiş mekanda albüm çekimlerine geçilir. Yine iki fotoğrafçı ile ilerlenir ve fotoğrafçılardan biri gelin ve damada poz verdirip çekimlerini yaparken, diğer fotoğrafçı ise uzaktan veya onlardan bağımsız bir şekil de gelin ve damadın tüm bu süreçlerdeki en doğal anlarını yakalamaya çalışır. Bu yapılan çekimler tamamen spontane şekilde olacağı için, gelin ve damadın samimi ve doğal pozlarını yakalamak kaçınılmaz olur. Çekimler esnasında zaman zaman komik anlar olur, bunun yanı sıra gelin alma sırasında duygulanıp ağlayan anneler, babalar, kardeşler, birbirlerine sevgi dolu bakışmalar, içten gelen kahkahalar olabilir.

“Belgesel çekimi tek fotoğrafçı ile yapılamaz mı?”
Hayır yapılamaz demek yanlış olur. Eğer gerçekten doğru planlama ve zamanlama yapılabilirse, güzel bir organize olunursa bir fotoğrafçı ile asistan yeterli olabilir tabi ki. Fotoğrafçı yeteneği dahilinde, elinde ki olan imkanlarla yeteneğini birleştirebilirse düğün gününü hikayeleştirebilir.

“Belgesel düğün fotoğrafçılığını laiki ile yapmak için 2 fotoğrafçı şart”
Bir kere belgesel düğün fotoğrafçılığının ayrımını çok iyi yapmamız gerekiyor. O günü yani düğünün belgeselleştirilmesi yani diğer bir adıyla hikayeleştirlmesinde yapılması gereken ve olmazsa olmazı standart pozlar, portre fotoğrafçısı fotoğraflardır. Tam bu esnada belgesel fotoğrafçısı da çiftlerin gerek çekim sırasında, gerekse çekim aralarında, kendi aralarında konuşmalarını, gülüşmelerini, şaşkın bakışlarını, yol da yürürken ki hallerini, birbirlerine bakışlarını, dokunuşlarını gibi duygu yüklü ifadelerini yakalamalıdır. Belgesel düğün fotoğrafçılığının altın kuralıdır.

“Geline odaklanıp damadı ihmal etmemek gerekir”
Genelde fotoğrafçı hep geline odaklı çalışır ve damat çoğu zaman geri planda kalır, fakat belgesel düğün fotoğrafçılığında hikayemizin her karakteri bir bütün oluşturduğundan, bir fotoğrafçı gelini çekerken, diğer fotoğrafçı damadın hazırlıklarını, gelini beklerken ki telaşını, ailelerin sevinçlerini kaçırmamalıdır.

  

“Detaylara dikkat ”
Her işin bir inceliği vardır, düğün fotoğrafçılığında ve düğün belgeseli çekimlerinin inceliklerinden biri de detaylardır. Sadece ayakkabı ve yüzük değil, davetteki masanın örtüsü, çiçekler ve şık dekoratif objeleri, davetiyeler, gelin arabası vb gibi tüm ayrıntılar gözden kaçırılmamalıdır. Bu ayrıntılar hikayemizin bütününü oluşturan belki de en önemli öğelerdir. Tüm bu detaylar, gelin, damat, ailesi, arkadaşları, komşuları vb gibi her öğe hikayemizin kurgusunu oluşturmaktadır.

Aşk ve Sevgi ile kalın